Ha a tanítás a hivatásod, de az adminisztráció az ellenséged, akkor ez a blog neked szól!

ChatGPT a tanári asztalon

ChatGPT a tanári asztalon

A tanár is ember

Túlélési tippek burnout - kiégés ellen

2025. április 03. - eNNVé

Tanári kiégés – avagy miért álmodsz a dolgozatkupacokról?

Kedves pedagógustársaim, akik a tanév vége felé közeledve már nem csak kávéval, hanem a tiszta túlélési ösztönnel működtök! Ha azon kapod magad, hogy a füzetek és dolgozatok szellemekként kísértenek az álmaidban, vagy hogy a "jó reggelt!" már inkább egy fáradt nyögésre emlékeztet, akkor üdv a klubban – a tanári kiégés előszobájában jársz!

De mielőtt teljesen elvesznél a fáradtság ködében, vegyük sorra, hogyan lehet ezt megelőzni, vagy ha már benne vagy, hogyan lehet kimászni belőle (spoiler: nem a második bögre kávé a csodaszer, bár segít).

201606301034060_b1.jpg

1. Ne vidd haza a dolgozatokat!

Ez egy kicsit olyan, mint a „ne egyél este hat után” tanács – elméletben szép, de a gyakorlatban… nos, nehéz. Viszont próbáld meg! A dolgozatokat hagyd az iskolában, és este inkább élvezd az élet apró örömeit, például azt, hogy végre nem kell piros tollal javítani semmit.

2. Humor mindenek felett

Ha egy diák azt írja a felelésben, hogy Arany János egy híres focista volt, ne sírj – nevess! A humor az egyik legjobb fegyver a kiégés ellen. Ha pedig már tényleg minden abszurdnak tűnik, akkor tudd: ez az év végi tanári lét természetes állapota.

3. Tanulj meg nemet mondani

Nem kell minden iskolai rendezvényt, szülői értekezletet és fakultációt bevállalni. Ha valami már csak azért is stresszel, mert belegondolsz, hogy mennyi munkát jelent, akkor ideje egy határozott „köszönöm, de most nem”-mel reagálni.

4. Kérj segítséget!

Nem vagy egyedül, és nem kell mindent egyedül csinálnod! A kollégák, az iskola rendszerei és a digitális világ is segíthet. Legyen az egy kedves kolléga, egy szorgalmas diák, vagy akár egy mesterséges intelligencia alapú AIssztens, mint Charlie vagy Robie – használd ki a segítséget, mert rengeteg terhet levehetnek a válladról.

5. Kényeztesd magad!

Igen, a tanár is ember! Egy jó film, egy finom süti, vagy akár egy wellness-hétvége csodákra képes. Mert ha te jól vagy, az osztály is jobban jár (és talán kevesebb lesz a dolgozatokban az Arany János–focista félreértés).

6. Emlékeztesd magad, miért kezdted!

Ha úgy érzed, hogy már nincs benned semmi motiváció, idézd fel azokat a pillanatokat, amikor egy diák megértette az anyagot, amikor valaki hálás volt a segítségedért, vagy amikor a tanteremben igazán jó hangulat uralkodott. Ezek a pillanatok többet érnek, mint egy bögre kávé. (Jó, talán kettő.)

+1 Ne akarj úgy járni, mint a mémeken!

Igen, a híres fotó a két bagolyról, meg amikor a tanár az év elején ragyogó szemmel, energiával telve áll a katedrán, majd év végére egy megtört lélek, akinek már csak a túlélés a célja. Ne engedd, hogy így alakuljon! Figyelj magadra, pihenj, és tudd: kevesebb mint száz nap van már csak hátra a nyári szünetig!

Ha úgy érzed, hogy a tanév utolsó hónapjai már csak zombimódban teljesíthetők, ne aggódj – nem vagy egyedül. De próbáld meg egy kis humorral és önmagad szeretetével túlélni, mert a tanári hivatás szép… még akkor is, ha néha egy dolgozatkupac alól kell ezt észrevenni!

A bejegyzés trackback címe:

https://charlieazaisztens.blog.hu/api/trackback/id/tr5918832600

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása